Fulton 4x 1.5K Bolt Thru Swivel Trailer Jack w/ 10" Lift and 8" Caster Wheel
Model: FTRJ30Fulton 4-Pack 1.5K Marine Bolt-Thru Swivel Trailer Jacks with 10" Lift & Wheels
This convenient 4-jack bundle from Fulton includes high-performance, bolt-thru swivel trailer jacks designed for marine and utility trailers. Rated for 1,500 lbs. lift capacity per jack, these sidewind jacks offer strong lift support, zinc-plated durability, and smooth mobility thanks to their 8" caster wheels. Ideal for use on a wide range of trailers, these jacks combine proven reliability and heavy-duty construction.
Bundle Contents:
- QTY (4): Fulton 1.5K Marine Bolt-Thru Swivel Trailer Jack w/ 10" Lift & 8" Wheel
- 1,500 lbs. lift capacity per jack
- Sidewind crank with bolt-on side mount
- 10" lift range with fixed leg design
- 8" caster wheel for smooth mobility
- 2.25" outer tube diameter
- Heavy-gauge steel with zinc-plated finish
- Designed for marine and utility trailers
- Swivel mount with proprietary bushing (U.S. PAT. 6,302,381)
- Bracket fits frames up to 3" x 5"
Please ensure compatibility with your trailer’s mounting frame and always follow regular maintenance routines to extend the life and performance of your jacks.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Marine/Utility Trailer Jack Set |
| Jack Mounting Style | Bolt-On Side Mount |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Travel Range | 10 Inch Lift |
| Lift Capacity | 1,500 lbs. per jack |
| Foot Type | 8" Caster Wheel |
| Tube Diameter | 2.25" Outer / 2" Inner |
| Swivel Type | Swivel w/ Pull Pin |
| Bracket-to-Bottom (Retracted) | 13.0 Inch |
| Bracket-to-Bottom (Extended) | 23.0 Inch |
| Bracket-to-Top Clearance | 12.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Finish | Silver Zinc-Plated |
| Leg Style | Fixed Leg |
| Shape | Round Jack Tube |
| Electric Lift | Non-Electric |
$586 99 $600.00 2% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Backorder (2-5 Weeks)
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$600.00 $586 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Fulton
- Model: FTRJ30
- Includes: Bolt-Thru Swivel Jack
| Default | |
| Brand | Fulton |
| Jack Mounting Style | Bolt-On Jack Side Mount |
| Jack Style | Bolt-On/Weld-On |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 10 Inch Lift |
| Jack Finish | Silver Zinc Plated |
| Jack Static Load Capacity | 1500 LB Static Capacity |
| Jack Lifting Load Capacity | 1500 LB Lift Capacity |
| Jack Foot Type | 8 Inch Wheel |
| Jack Leg Style | Fixed Leg |
| Jack Swivel Type | Swivel |
| Jack Outer Tube Diameter | 2.25 Inch Outer Tube |
| Jack Shape | Round Jack |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 13 Inch Bracket-to-Bottom Retracted |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 23 Inch Bracket-to-Bottom Extended |
| Approx Bracket-to-Top Clearance | 12 Inch Bracket-to-Top Clearance |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 13.0 Inch |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 23.0 Inch |
| Exact Bracket-to-Top Clearance | 12.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Inner Tubing Diameter | 2 Inch Inner Tube |
Ask a Question about Fulton 4x 1.5K Bolt Thru Swivel Trailer Jack w/ 10" Lift and 8" Caster Wheel
Be the first to ask a question.
Description
Fulton 4-Pack 1.5K Marine Bolt-Thru Swivel Trailer Jacks with 10" Lift & Wheels
This convenient 4-jack bundle from Fulton includes high-performance, bolt-thru swivel trailer jacks designed for marine and utility trailers. Rated for 1,500 lbs. lift capacity per jack, these sidewind jacks offer strong lift support, zinc-plated durability, and smooth mobility thanks to their 8" caster wheels. Ideal for use on a wide range of trailers, these jacks combine proven reliability and heavy-duty construction.
Bundle Contents:
- QTY (4): Fulton 1.5K Marine Bolt-Thru Swivel Trailer Jack w/ 10" Lift & 8" Wheel
- 1,500 lbs. lift capacity per jack
- Sidewind crank with bolt-on side mount
- 10" lift range with fixed leg design
- 8" caster wheel for smooth mobility
- 2.25" outer tube diameter
- Heavy-gauge steel with zinc-plated finish
- Designed for marine and utility trailers
- Swivel mount with proprietary bushing (U.S. PAT. 6,302,381)
- Bracket fits frames up to 3" x 5"
Please ensure compatibility with your trailer’s mounting frame and always follow regular maintenance routines to extend the life and performance of your jacks.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Marine/Utility Trailer Jack Set |
| Jack Mounting Style | Bolt-On Side Mount |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Travel Range | 10 Inch Lift |
| Lift Capacity | 1,500 lbs. per jack |
| Foot Type | 8" Caster Wheel |
| Tube Diameter | 2.25" Outer / 2" Inner |
| Swivel Type | Swivel w/ Pull Pin |
| Bracket-to-Bottom (Retracted) | 13.0 Inch |
| Bracket-to-Bottom (Extended) | 23.0 Inch |
| Bracket-to-Top Clearance | 12.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Finish | Silver Zinc-Plated |
| Leg Style | Fixed Leg |
| Shape | Round Jack Tube |
| Electric Lift | Non-Electric |