Front Mount Trailer Tow Hitch For Draw-Tite Front Mount Trailer Hitch For 07-13 Chevy Silverado GMC Sierra 1500 07-13 Avalanche 07-14 Tahoe Yukon
Model: 650522007 - 2013 Chevrolet, Avalanche, Except Z71
2007 - 2013 Chevrolet, Silverado 1500, All Styles
2007 - 2014 Chevrolet, Suburban 1500, Except Z71
2007 - 2014 Chevrolet, Tahoe, Except Z71
2007 - 2013 GMC, Sierra 1500, All Styles
2007 - 2014 GMC, Yukon, All Styles
2007 - 2014 GMC, Yukon XL 1500, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 65052 |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Receiver size opening | 2" |
| Tongue Weight | 500 lbs |
| Weight Distributing | 9,000 lbs |
| Warranty | Lifetime |
| Installation Instructions |
Partial list of fitment years: 07 08 09 10 11 12 13 14 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
$219 99 $377.98 42% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$377.98 $219 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 65052
- UPC: 742512650525
- Includes: Front Mount Hitch Receiver
-
Fitment CodesHZNFMR17 Draw-Tite Front Mount Trailer Hitch For 07-13 Chevy Silverado GMC Sierra 1500 07-13 Avalanche 07-14 Tahoe Yukon
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Fitment Location | Front of Vehicle |
| Gross Trailer Weight | 5,000 LB |
| Drilling Required | No |
| Line Pull | 9,000 LB |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Installation Time Exact (Minutes) | 40 |
Ask a Question about Front Mount Trailer Tow Hitch For Draw-Tite Front Mount Trailer Hitch For 07-13 Chevy Silverado GMC Sierra 1500 07-13 Avalanche 07-14 Tahoe Yukon
Be the first to ask a question.
Description
2007 - 2013 Chevrolet, Avalanche, Except Z71
2007 - 2013 Chevrolet, Silverado 1500, All Styles
2007 - 2014 Chevrolet, Suburban 1500, Except Z71
2007 - 2014 Chevrolet, Tahoe, Except Z71
2007 - 2013 GMC, Sierra 1500, All Styles
2007 - 2014 GMC, Yukon, All Styles
2007 - 2014 GMC, Yukon XL 1500, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 65052 |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Receiver size opening | 2" |
| Tongue Weight | 500 lbs |
| Weight Distributing | 9,000 lbs |
| Warranty | Lifetime |
| Installation Instructions |
Partial list of fitment years: 07 08 09 10 11 12 13 14 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014