Reese Trailer Tow Hitch For 97-03 Ford F150 2004 Heritage 97-99 F250 Light Duty w/ Existing 4-Flat Complete Package w/ Wiring and 1-7/8" Ball
Model: 44007 20252 23 63816Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
1997 - 2003 Ford, F-150, Styleside
2004 Ford, F-150 Heritage, Styleside
1997 - 1999 Ford, F-250, Styleside
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44007 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 8,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/800 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 20252 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Ball Mount Specs:
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 7,500 lb Gross Towing Weight 750 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Warranty | Lifetime |
Hitch Ball Specs:
| Part Number | 63816 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 1" x 2-1/8", torgue to 160 ft. lbs |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 1" |
| Warranty | Lifetime |
$363 99 $370.26 2% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$370.26 $363 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 44007 20252 23 63816
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Wiring Connector, Trailer Tow Hitch Ball Mount, Trailer Tow Hitch Ball
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 5,000 LB |
| Hitch Ball Size | 1-7/8 Inch Ball |
| Includes | Ball Mount |
| Maximum Drop | 2 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Maximum Ball Mount Rating Capacity | 7500 LB |
| Maximum Rise | 3/4 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Hardwire |
| Drilling Required | No |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 8,000 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 800 LB |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 97-03 Ford F150 2004 Heritage 97-99 F250 Light Duty w/ Existing 4-Flat Complete Package w/ Wiring and 1-7/8" Ball
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
1997 - 2003 Ford, F-150, Styleside
2004 Ford, F-150 Heritage, Styleside
1997 - 1999 Ford, F-250, Styleside
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44007 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 8,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/800 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 20252 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Ball Mount Specs:
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 7,500 lb Gross Towing Weight 750 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Warranty | Lifetime |
Hitch Ball Specs:
| Part Number | 63816 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 1" x 2-1/8", torgue to 160 ft. lbs |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 1" |
| Warranty | Lifetime |