Reese Trailer Tow Hitch For 15-18 Audi Q3 w/ Wiring Harness Kit
Model: 44769 119191Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2013 - 2018 Audi, Q3, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44769 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 4,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | N/A |
| Max Tongue Weight | 450 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119191 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 13 14 15 16 17 18 2013 2014 2015 2016 2017 2018
$334 99 $511.47 35% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$511.47 $334 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 44769 119191
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, ModuLite HD Plus Protector w/Integrated Circuit & Overload Protection Trailer Light Power Module & Installation Kit
-
Fitment CodesHZNHW572 15-18 Audi Q3
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 4,500 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Hardwire |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 450 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 15-18 Audi Q3 w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.
| File | Size | |
|---|---|---|
| 44769 119191.jpg | 69.05KB | Download |
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2013 - 2018 Audi, Q3, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44769 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 4,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | N/A |
| Max Tongue Weight | 450 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119191 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 13 14 15 16 17 18 2013 2014 2015 2016 2017 2018