Reese Trailer Tow Hitch For 06-10 Ford Explorer Mercury Mountaineer w/ Wiring Harness Kit
Model: 44542 119178Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2006 - 2010 Ford, Explorer, w/1-1/4" Receivers
2008 - 2010 Mercury, Mountaineer, w/1-1/4" Receivers
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44542 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 8,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/800 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119178 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 06 07 08 09 10 2006 2007 2008 2009 2010
$287 99 $424.76 32% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$424.76 $287 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 44542 119178
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Taillight Converter with Integrated Circuit Protection
-
Fitment CodesHZNHW622 06-10 Ford Explorer Mercury Mountaineer
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 5,000 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Hardwire |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 8,000 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 800 LB |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Round Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 06-10 Ford Explorer Mercury Mountaineer w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2006 - 2010 Ford, Explorer, w/1-1/4" Receivers
2008 - 2010 Mercury, Mountaineer, w/1-1/4" Receivers
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44542 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 8,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/800 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119178 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 06 07 08 09 10 2006 2007 2008 2009 2010