Bulldog 10x 10K Square Trailer Jack w/ 15" Lift Topwind and Footplate
Model: BDTJ144Bundle of 10 Bulldog 10,000 lb Square Trailer Jacks with 15" Lift, Topwind & Footplate
Get unmatched strength and reliability with this bundle of ten Bulldog 10,000 lb square trailer jacks. Designed for heavy-duty use, each jack features a 15" lift range, smooth topwind handle crank, and solid footplate for secure support. Perfect for industrial, agricultural, and construction trailers—this bundle ensures you’re equipped for any towing application.
Bundle Contents:
- QTY (10): Bulldog 10,000 lb Square Trailer Jack with 15" Lift
- Heavy-gauge 3" square tubing for direct weld mounting
- Gray powdercoat finish; use painted tube as primer or final finish
- Zinc-plated inner tube and drop leg with zero water retention
- Precision-manufactured for smooth, easy cranking
- Grease zerk lubrication and oil-impregnated bushing for long gear life
- 1:1.86 gear ratio for efficient topwind operation
Always verify compatibility with your trailer’s mounting requirements and perform regular lubrication and maintenance for optimal performance.
| Specifications: | |
|---|---|
| Weight Capacity | 8001–10000 lbs |
| Jack Mounting Style | Direct Weld HD Jack |
| Jack Groups | Heavy Duty Trailers |
| Jack Style | Direct Weld HD |
| Lift Mechanism | Topwind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 10" Lift |
| Jack Finish | Gray Powdercoat |
| Static Load Capacity | 10000 LB |
| Lifting Load Capacity | 7200 LB |
| Foot Type | Footplate |
| Leg Style | Drop Leg Non Spring Return |
| Swivel Type | Non Swivel |
| Outer Tube Diameter | 3" Outer Tube |
| Shape | Square Jack |
| Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) |
18" |
| Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) |
38" |
| Bracket-to-Top Clearance | User-Configurable |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Retracted Clearance | 18.18" |
| Exact Extended Clearance | 38.31" |
| Exact Top Clearance | User-Configurable |
$1,601 99 $1,812.50 12% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Backorder (2-5 Weeks)
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$1,812.50 $1,601 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Bulldog
- Model: BDTJ144
- Includes: 10K Drop Leg Jack
| Default | |
| Brand | Bulldog |
| Jack Mounting Style | Direct Weld HD Jack |
| Jack Style | Direct Weld HD |
| Lift Mechanism | Topwind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 10 Inch Lift |
| Jack Finish | Gray Powdercoat |
| Jack Static Load Capacity | 10000 LB Static Capacity |
| Jack Lifting Load Capacity | 7200 LB Lift Capacity |
| Jack Foot Type | Footplate |
| Jack Leg Style | Drop Leg Non Spring Return |
| Jack Swivel Type | Non Swivel |
| Jack Outer Tube Diameter | 3 Inch Outer Tube |
| Jack Shape | Square Jack |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 18 Inch Bracket-to-Bottom Retracted |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 38 Inch Bracket-to-Bottom Extended |
| Approx Bracket-to-Top Clearance | User-Configurable Clearance |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 18.18 Inch |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 38.31 Inch |
| Exact Bracket-to-Top Clearance | User-Configurable Clearance |
Ask a Question about Bulldog 10x 10K Square Trailer Jack w/ 15" Lift Topwind and Footplate
Be the first to ask a question.
Description
Bundle of 10 Bulldog 10,000 lb Square Trailer Jacks with 15" Lift, Topwind & Footplate
Get unmatched strength and reliability with this bundle of ten Bulldog 10,000 lb square trailer jacks. Designed for heavy-duty use, each jack features a 15" lift range, smooth topwind handle crank, and solid footplate for secure support. Perfect for industrial, agricultural, and construction trailers—this bundle ensures you’re equipped for any towing application.
Bundle Contents:
- QTY (10): Bulldog 10,000 lb Square Trailer Jack with 15" Lift
- Heavy-gauge 3" square tubing for direct weld mounting
- Gray powdercoat finish; use painted tube as primer or final finish
- Zinc-plated inner tube and drop leg with zero water retention
- Precision-manufactured for smooth, easy cranking
- Grease zerk lubrication and oil-impregnated bushing for long gear life
- 1:1.86 gear ratio for efficient topwind operation
Always verify compatibility with your trailer’s mounting requirements and perform regular lubrication and maintenance for optimal performance.
| Specifications: | |
|---|---|
| Weight Capacity | 8001–10000 lbs |
| Jack Mounting Style | Direct Weld HD Jack |
| Jack Groups | Heavy Duty Trailers |
| Jack Style | Direct Weld HD |
| Lift Mechanism | Topwind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 10" Lift |
| Jack Finish | Gray Powdercoat |
| Static Load Capacity | 10000 LB |
| Lifting Load Capacity | 7200 LB |
| Foot Type | Footplate |
| Leg Style | Drop Leg Non Spring Return |
| Swivel Type | Non Swivel |
| Outer Tube Diameter | 3" Outer Tube |
| Shape | Square Jack |
| Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) |
18" |
| Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) |
38" |
| Bracket-to-Top Clearance | User-Configurable |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Retracted Clearance | 18.18" |
| Exact Extended Clearance | 38.31" |
| Exact Top Clearance | User-Configurable |