Complete Lippert 12" x 2" Right-Hand Electric Brake & Pre-Greased Hubs Kit (6 on 5½" Pattern) for 5,200–7,000 lb Axles
Model: LP47HBAComplete Lippert 12" x 2" Right-Hand Electric Brake & Pre-Greased Hubs Kit (6 on 5½" Pattern) for 5,200–7,000 lb Axles
This all-in-one bundle combines a genuine Lippert 12" x 2" right-hand electric brake assembly with a pre-greased hub kit. Designed for 5,200–7,000 lb axles, it offers superior reliability, seamless compatibility with competitor axles, and quick installation to help get you back on the road fast.
Bundle Contents:
- QTY (1): Complete Pre-Greased Hub Assembly with Lug Nuts - 6,000-lb. Axles, 1/2" Stud
- (1) Brake hub assembly
- (1) Dust cap with plug
- (1) 1.75" cotter pin
- (1) 1" 6-slot castle spindle nut
- (1) Round spindle washer (1.06" ID, 2" OD)
- (6) 60° cone trailer lug nuts
- QTY (1): Lippert Electric Trailer Brake Assembly - 12" x 2" 5,200–7,000 lbs, Right Side
- Replacement standard electric brake assembly with park
- Manual adjustment
- Designed for right-hand (curb-side) installation only
- For axles rated 5,200 to 7,000 lbs. and 8,000-lb. hybrid axles
- Five-bolt mounting pattern
- Easy, DIY installation (hardware sold separately)
- Fits 15" to 17.5" wheels
- Brake size: 12" x 2"
- New electric drum brakes require a break-in period to achieve full performance
- Dexter Compatible Part Number: K23-181-00|023-181-00
We recommend verifying compatibility with your trailer’s original equipment and performing routine maintenance to ensure the best performance and longevity of your parts.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Complete Trailer Brake & Hub Kit |
| Axle Rating | 6,000 lbs |
| Brake Location | Right-hand (curb side) |
| Brake Bolt Pattern | 5-bolt brake flange |
| Hub Bolt Pattern | 6 on 5½" |
| Stud Size | 1/2" |
| Hub/Brake Size | 12" x 2" |
| Adjustment Type | Manual |
| Hub Type | Pre-Greased Hub with Integrated Drum |
| Wheel Size Compatibility | 15" & 16" |
$209 99 $224.90 7% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$224.90 $209 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: LIPPERT
- Model: LP47HBA
- Includes: Right Electric Trailer Brake Assembly, Pre-Greased Hub Assembly
| Default | |
| Bolt Pattern | 6 on 5-1/2 Inch |
| Brand | LIPPERT |
| Axle Capacity | For 6000 lbs Axles |
| Hub Type | Hub With Integrated Drum and Brake Assembly |
| Wheel Size Compatibility | 15 Inch Wheel, 16 Inch Wheel |
Ask a Question about Complete Lippert 12" x 2" Right-Hand Electric Brake & Pre-Greased Hubs Kit (6 on 5½" Pattern) for 5,200–7,000 lb Axles
Be the first to ask a question.
Description
Complete Lippert 12" x 2" Right-Hand Electric Brake & Pre-Greased Hubs Kit (6 on 5½" Pattern) for 5,200–7,000 lb Axles
This all-in-one bundle combines a genuine Lippert 12" x 2" right-hand electric brake assembly with a pre-greased hub kit. Designed for 5,200–7,000 lb axles, it offers superior reliability, seamless compatibility with competitor axles, and quick installation to help get you back on the road fast.
Bundle Contents:
- QTY (1): Complete Pre-Greased Hub Assembly with Lug Nuts - 6,000-lb. Axles, 1/2" Stud
- (1) Brake hub assembly
- (1) Dust cap with plug
- (1) 1.75" cotter pin
- (1) 1" 6-slot castle spindle nut
- (1) Round spindle washer (1.06" ID, 2" OD)
- (6) 60° cone trailer lug nuts
- QTY (1): Lippert Electric Trailer Brake Assembly - 12" x 2" 5,200–7,000 lbs, Right Side
- Replacement standard electric brake assembly with park
- Manual adjustment
- Designed for right-hand (curb-side) installation only
- For axles rated 5,200 to 7,000 lbs. and 8,000-lb. hybrid axles
- Five-bolt mounting pattern
- Easy, DIY installation (hardware sold separately)
- Fits 15" to 17.5" wheels
- Brake size: 12" x 2"
- New electric drum brakes require a break-in period to achieve full performance
- Dexter Compatible Part Number: K23-181-00|023-181-00
We recommend verifying compatibility with your trailer’s original equipment and performing routine maintenance to ensure the best performance and longevity of your parts.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Complete Trailer Brake & Hub Kit |
| Axle Rating | 6,000 lbs |
| Brake Location | Right-hand (curb side) |
| Brake Bolt Pattern | 5-bolt brake flange |
| Hub Bolt Pattern | 6 on 5½" |
| Stud Size | 1/2" |
| Hub/Brake Size | 12" x 2" |
| Adjustment Type | Manual |
| Hub Type | Pre-Greased Hub with Integrated Drum |
| Wheel Size Compatibility | 15" & 16" |