Complete Trailer Hitch Tow Package w/ 7-Way For 22-27 Ford Maverick All Models 2" Receiver RV Wiring 2" Drop 2" Ball Class 3
Model: 76557 118866 21536 85343 20506 7012AIncludes Everything Pictured:
Custom Fit Trailer Hitch Class 3
Class 3 Ball Mount and 2" Chrome Ball w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
4-Way to 7-Way adapter w/ mounting bracket and screws
Wiring Kit for 4 to 8 Brake Control Systems
25 ft. 12-2 Duplex Wire
(2) 30 Amp Circuit Breakers
Attaching Terminals and Ring Connectors
Installation Hardware
Installation Instructions
This Tow Package Fits The Following Vehicles:
2022 – 2024 Ford, Maverick, All Styles
This Kit is recommended for trailers weighing up to 4,500 lbs.
Trailer Hitch Specs:
Includes all necessary parts required to completely install all brake controls. No other parts are necessary. This Kit Retains use of 4-Flat Connector while also giving you a 7-Way RV Plug
Each Wiring Kit includes:
- Plug and Play T-One Wiring Harness Connector
- 4-Way to 7-Way adapter w/ mounting bracket and screws
- Wiring Kit for 6 to 8 Brake Control Systems
- Includes 25 ft. 12-2 Duplex Wire
- (2) 30 Amp Circuit Breakers
- Attaching Terminals and Ring Connectors
| Part Numbers | 118866 85343 20506 7012A |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| T-One Wiring Installation |
|
| 4-Way to 7-Way Adapter Installation |
|
| Brake Control Wiring Installation |
The REESE Towpower starter kit provides you with everything you need to tow. Included is a ball mount with pre-torqued hitch ball, and a pin & clip. Place the draw bar in the hitch receiver tube, and secure with the pin and clip, and you're ready to go.
Ball Mount Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand |
Reese Towpower |
| Finish | Black Powder Coat |
| Towing Capacity |
6000 lbs |
| Tongue Weight Capacity | 600 lbs |
| Fits | 2" Reciever |
| Shank Length | 9" |
| Drop |
2" |
| Rise |
3/4" |
| Warranty | 1 Year |
Draw-Tite custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 22 23 24 2022 2023 2024
$617 99 $728.83 15% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$728.83 $617 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 76557 118866 21536 85343 20506 7012A
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, T-One T-Connector Custom Harness, Trailer Tow Hitch Ball Mount Starter Kit, Wiring Adapter, Trailer Brake Controller Installation Kit, Circuit Breaker
-
Fitment CodesHZNHW990 22-27 Ford Maverick All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Includes Everything Pictured:
Custom Fit Trailer Hitch Class 3
Class 3 Ball Mount and 2" Chrome Ball w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
4-Way to 7-Way adapter w/ mounting bracket and screws
Wiring Kit for 4 to 8 Brake Control Systems
25 ft. 12-2 Duplex Wire
(2) 30 Amp Circuit Breakers
Attaching Terminals and Ring Connectors
Installation Hardware
Installation Instructions
This Tow Package Fits The Following Vehicles:
2022 – 2024 Ford, Maverick, All Styles
This Kit is recommended for trailers weighing up to 4,500 lbs.
Trailer Hitch Specs:
Includes all necessary parts required to completely install all brake controls. No other parts are necessary. This Kit Retains use of 4-Flat Connector while also giving you a 7-Way RV Plug
Each Wiring Kit includes:
- Plug and Play T-One Wiring Harness Connector
- 4-Way to 7-Way adapter w/ mounting bracket and screws
- Wiring Kit for 6 to 8 Brake Control Systems
- Includes 25 ft. 12-2 Duplex Wire
- (2) 30 Amp Circuit Breakers
- Attaching Terminals and Ring Connectors
| Part Numbers | 118866 85343 20506 7012A |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| T-One Wiring Installation |
|
| 4-Way to 7-Way Adapter Installation |
|
| Brake Control Wiring Installation |
The REESE Towpower starter kit provides you with everything you need to tow. Included is a ball mount with pre-torqued hitch ball, and a pin & clip. Place the draw bar in the hitch receiver tube, and secure with the pin and clip, and you're ready to go.
Ball Mount Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand |
Reese Towpower |
| Finish | Black Powder Coat |
| Towing Capacity |
6000 lbs |
| Tongue Weight Capacity | 600 lbs |
| Fits | 2" Reciever |
| Shank Length | 9" |
| Drop |
2" |
| Rise |
3/4" |
| Warranty | 1 Year |
Draw-Tite custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 22 23 24 2022 2023 2024
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Connector Function | Multi-Function Adapter |
| Gross Towing Weight | 4,500 LB |
| Part Type | Undercar Wires for Brake Control |
| Includes | 2 30 Amp Circuit Breakers |
| Maximum Drop | 2 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | Dual 4-Flat+7-Way Round |
| Ball Size | 2 Inch Ball |
| Connector Design | Plug and Lead |
| Hitch Class | 3 |
| Maximum Ball Mount Rating Capacity | 6000 LB |
| Maximum Rise | 0 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | Yes |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 675 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 4,500 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 675 LB |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Complete Trailer Hitch Tow Package w/ 7-Way For 22-27 Ford Maverick All Models 2" Receiver RV Wiring 2" Drop 2" Ball Class 3
Be the first to ask a question.