Fulton 4x 1.5K Bolt Thru Swivel Trailer Jack w/ 12" Lift and 8" Caster Wheel
Model: FTRJ54Fulton 4x 1.5K Bolt-Thru Swivel Marine Trailer Jacks with 12" Lift and Wheels
Outfit your trailer with this dependable 4-pack of Fulton marine trailer jacks, each rated for 1,500 lbs. lift capacity. Featuring the patented bolt-thru swivel mount design and a smooth sidewind crank, these jacks offer strong support, enhanced durability, and easy maneuvering. Designed for both marine and utility trailers, each jack includes a corrosion-resistant zinc finish and 8" caster wheel for reliable performance on the go.
Bundle Contents:
- QTY (4): Fulton 1.5K Bolt-Thru Swivel Marine Trailer Jack
- 1,500 lbs. lift capacity
- 12" travel with 8" caster wheel
- Sidewind handle crank mechanism
- Bolt-on side mount with all necessary hardware
- Heavy-duty steel construction and proprietary bushing
- Fits up to 3" x 5" trailer frame
- Corrosion-resistant silver zinc-plated finish
Always verify trailer jack compatibility with your trailer setup. Perform regular maintenance to ensure safe and efficient operation.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Marine Trailer Jack Bundle |
| Weight Capacity | 1001–2000 Pounds |
| Mounting Style | Bolt-On Jack Side Mount |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Lift Range | 12 Inch Lift |
| Jack Finish | Silver Zinc Plated |
| Foot Type | 8 Inch Wheel |
| Leg Style | Fixed Leg |
| Swivel Type | Swivel |
| Outer Tube Diameter | 2.25 Inch |
| Jack Shape | Round |
| Retracted Clearance | 13.0 Inch |
| Extended Clearance | 25.0 Inch |
| Top Clearance | 14.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Inner Tube Diameter | 2 Inch |
$540 99 $659.76 18% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Backorder (2-5 Weeks)
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$659.76 $540 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Fulton
- Model: FTRJ54
- Includes: Bolt-Thru Swivel Jack
Fulton 4x 1.5K Bolt-Thru Swivel Marine Trailer Jacks with 12" Lift and Wheels
Outfit your trailer with this dependable 4-pack of Fulton marine trailer jacks, each rated for 1,500 lbs. lift capacity. Featuring the patented bolt-thru swivel mount design and a smooth sidewind crank, these jacks offer strong support, enhanced durability, and easy maneuvering. Designed for both marine and utility trailers, each jack includes a corrosion-resistant zinc finish and 8" caster wheel for reliable performance on the go.
Bundle Contents:
- QTY (4): Fulton 1.5K Bolt-Thru Swivel Marine Trailer Jack
- 1,500 lbs. lift capacity
- 12" travel with 8" caster wheel
- Sidewind handle crank mechanism
- Bolt-on side mount with all necessary hardware
- Heavy-duty steel construction and proprietary bushing
- Fits up to 3" x 5" trailer frame
- Corrosion-resistant silver zinc-plated finish
Always verify trailer jack compatibility with your trailer setup. Perform regular maintenance to ensure safe and efficient operation.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Marine Trailer Jack Bundle |
| Weight Capacity | 1001–2000 Pounds |
| Mounting Style | Bolt-On Jack Side Mount |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Lift Range | 12 Inch Lift |
| Jack Finish | Silver Zinc Plated |
| Foot Type | 8 Inch Wheel |
| Leg Style | Fixed Leg |
| Swivel Type | Swivel |
| Outer Tube Diameter | 2.25 Inch |
| Jack Shape | Round |
| Retracted Clearance | 13.0 Inch |
| Extended Clearance | 25.0 Inch |
| Top Clearance | 14.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Inner Tube Diameter | 2 Inch |
| Default | |
| Brand | Fulton |
| Jack Mounting Style | Bolt-On Jack Side Mount |
| Jack Style | Bolt-On/Weld-On |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 12 Inch Lift |
| Jack Finish | Silver Zinc Plated |
| Jack Static Load Capacity | 1500 LB Static Capacity |
| Jack Lifting Load Capacity | 1500 LB Lift Capacity |
| Jack Foot Type | 8 Inch Wheel |
| Jack Leg Style | Fixed Leg |
| Jack Swivel Type | Swivel |
| Jack Outer Tube Diameter | 2.25 Inch Outer Tube |
| Jack Shape | Round Jack |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 13 Inch Bracket-to-Bottom Retracted |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 25 Inch Bracket-to-Bottom Extended |
| Approx Bracket-to-Top Clearance | 14 Inch Bracket-to-Top Clearance |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 13.0 Inch |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 25.0 Inch |
| Exact Bracket-to-Top Clearance | 14.4 Inch |
| Pull Pin Diameter | 1/2" |
| Inner Tubing Diameter | 2 Inch Inner Tube |
Ask a Question about Fulton 4x 1.5K Bolt Thru Swivel Trailer Jack w/ 12" Lift and 8" Caster Wheel
Be the first to ask a question.