Lippert 10K Oil‑Bath Threaded Idler Hub 2‑Pack – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs, Fits 16‑17.5″ Wheels – Compatible with Dexter, Al‑Ko & Rockwell Axles
Model: LP105TIHBLippert 10K Oil‑Bath Threaded Idler Hub 2‑Pack – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs, Fits 16‑17.5″ Wheels
Upgrade or replace worn hubs on your heavy‑duty trailer with this genuine Lippert bundle. Each 10,000‑lb, short‑hub assembly arrives pre‑raced and studded for quick, clean installation. The oil‑bath design runs cooler than grease‑packed units while the threaded cap interface (cap sold separately) simplifies maintenance. Engineered to fit most Dexter, Al‑Ko, Rockwell and Lippert 10K axles, this kit keeps you rolling with confidence.
Bundle Contents:
- QTY (2): Lippert 10,000‑lb Threaded Oil‑Bath Idler Hub – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs (Short)
- Rated for 10,000‑lb axles; idler design—does not allow for a trailer braking system
- 8‑lug on 6.5″ bolt circle with 5/8″ wheel studs pre‑installed
- Races and wheel studs come pre‑installed for out‑of‑box convenience
- Cool‑running oil‑bath lubrication; accepts Valcrum threaded dust caps
- Short hub body fits 16″ – 17.5″ steel or aluminum wheels
- Durable cast‑iron construction backed by a 1‑year Lippert warranty
Verify your spindle and seal dimensions, follow proper torque specs, and maintain oil level to maximize hub life and towing safety.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Threaded Idler Hub Pair |
| Axle Rating | 10,000 lbs |
| Hub Size | Short |
| Hub Bolt Pattern | 8 on 6‑1/2″ |
| Hub Type | Oil‑Bath Cast‑Iron Idler |
| Stud Size | 5/8″ |
| Wheel Size Compatibility | 16″ – 17.5″ |
| Lubrication | Oil Bath (threaded cap style) |
| Brake Compatibility | N/A – Idler Hub (no brakes) |
$369 99 $399.90 7% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$399.90 $369 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: LIPPERT
- Model: LP105TIHB
- Includes: Idler Hub (x2)
| Default | |
| Bolt Pattern | 8 on 6-1/2 Inch |
| Brand | LIPPERT |
| Axle Capacity | For 10000 lbs Axles |
| Hub Type | Hub |
| Wheel Size Compatibility | 16 Inch Wheel, 16-1/2 Inch Wheel, 17 Inch Wheel, 17-1/2 Inch Wheel |
Ask a Question about Lippert 10K Oil‑Bath Threaded Idler Hub 2‑Pack – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs, Fits 16‑17.5″ Wheels – Compatible with Dexter, Al‑Ko & Rockwell Axles
Be the first to ask a question.
Description
Lippert 10K Oil‑Bath Threaded Idler Hub 2‑Pack – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs, Fits 16‑17.5″ Wheels
Upgrade or replace worn hubs on your heavy‑duty trailer with this genuine Lippert bundle. Each 10,000‑lb, short‑hub assembly arrives pre‑raced and studded for quick, clean installation. The oil‑bath design runs cooler than grease‑packed units while the threaded cap interface (cap sold separately) simplifies maintenance. Engineered to fit most Dexter, Al‑Ko, Rockwell and Lippert 10K axles, this kit keeps you rolling with confidence.
Bundle Contents:
- QTY (2): Lippert 10,000‑lb Threaded Oil‑Bath Idler Hub – 8 on 6‑1/2, 5/8″ Studs (Short)
- Rated for 10,000‑lb axles; idler design—does not allow for a trailer braking system
- 8‑lug on 6.5″ bolt circle with 5/8″ wheel studs pre‑installed
- Races and wheel studs come pre‑installed for out‑of‑box convenience
- Cool‑running oil‑bath lubrication; accepts Valcrum threaded dust caps
- Short hub body fits 16″ – 17.5″ steel or aluminum wheels
- Durable cast‑iron construction backed by a 1‑year Lippert warranty
Verify your spindle and seal dimensions, follow proper torque specs, and maintain oil level to maximize hub life and towing safety.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Threaded Idler Hub Pair |
| Axle Rating | 10,000 lbs |
| Hub Size | Short |
| Hub Bolt Pattern | 8 on 6‑1/2″ |
| Hub Type | Oil‑Bath Cast‑Iron Idler |
| Stud Size | 5/8″ |
| Wheel Size Compatibility | 16″ – 17.5″ |
| Lubrication | Oil Bath (threaded cap style) |
| Brake Compatibility | N/A – Idler Hub (no brakes) |