Lippert Triple-Axle 8K Trailer Brake Hub & Drum Assembly Kit – 8 on 6.5 Pattern, 5/8″ Studs, Fits 17.5″ Wheels – Dexter / Alko / Rockwell Compatible (6-Pack)
Model: LP103BHDBLippert 8K Brake Hub & Drum Assembly – 6-Pack
Service every axle of your heavy-duty RV or trailer with this genuine Lippert bundle. Each hub-and-drum comes pre-raced and sealed, and is designed for oil-bath lubrication to deliver factory-fresh braking performance on 8,000-lb axles running 17.5″ single wheels.
Bundle Contents:
- QTY (6): Lippert 8K Hub & Drum Assembly – 8 on 6.5″, 5/8″ Studs
- OEM Lippert replacement part
- 8 on 6.5″ bolt circle with 5/8″ studs
- 8,000-lb capacity per hub
- Bearing cones, races & oil seal installed – designed for oil-bath lubrication
- Compatible with 12″ × 2″ 7K electric brakes
- Solid-cast iron hub/drum for maximum heat dissipation
- Includes mounting hardware and bearing races
- Fits 17.5″ single-wheel applications
Please verify bolt pattern, axle rating and brake size before installation, maintain proper hub oil levels according to manufacturer specifications, and perform routine hub inspections for long, trouble-free operation.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Complete Triple-Axle Hub & Drum Set |
| Number of Hubs | 6 |
| Axle Rating | 8,000 lbs (each) |
| Bolt Pattern | 8 on 6-1/2″ |
| Stud Size | 5/8″ |
| Hub/Drum Size | 12″ × 2″ brake surface |
| Hub Type | Oil-Bath Hub with Integrated Drum |
| Wheel Size Compatibility | 17-1/2″ Single Wheel |
| Brake Compatibility | 12″ × 2″ Electric Brakes (7K) |
$883 99 $989.70 11% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$989.70 $883 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: LIPPERT
- Model: LP103BHDB
- Includes: Brake Drum Hub Assembly (x6)
| Default | |
| Bolt Pattern | 8 on 6-1/2 Inch |
| Brand | LIPPERT |
| Axle Capacity | For 8000 lbs Axles |
| Hub Type | Hub With Integrated Drum |
| Wheel Size Compatibility | 17-1/2 Inch Single Wheel |
Ask a Question about Lippert Triple-Axle 8K Trailer Brake Hub & Drum Assembly Kit – 8 on 6.5 Pattern, 5/8″ Studs, Fits 17.5″ Wheels – Dexter / Alko / Rockwell Compatible (6-Pack)
Be the first to ask a question.
Description
Lippert 8K Brake Hub & Drum Assembly – 6-Pack
Service every axle of your heavy-duty RV or trailer with this genuine Lippert bundle. Each hub-and-drum comes pre-raced and sealed, and is designed for oil-bath lubrication to deliver factory-fresh braking performance on 8,000-lb axles running 17.5″ single wheels.
Bundle Contents:
- QTY (6): Lippert 8K Hub & Drum Assembly – 8 on 6.5″, 5/8″ Studs
- OEM Lippert replacement part
- 8 on 6.5″ bolt circle with 5/8″ studs
- 8,000-lb capacity per hub
- Bearing cones, races & oil seal installed – designed for oil-bath lubrication
- Compatible with 12″ × 2″ 7K electric brakes
- Solid-cast iron hub/drum for maximum heat dissipation
- Includes mounting hardware and bearing races
- Fits 17.5″ single-wheel applications
Please verify bolt pattern, axle rating and brake size before installation, maintain proper hub oil levels according to manufacturer specifications, and perform routine hub inspections for long, trouble-free operation.
| Specifications: | |
|---|---|
| Kit Type | Complete Triple-Axle Hub & Drum Set |
| Number of Hubs | 6 |
| Axle Rating | 8,000 lbs (each) |
| Bolt Pattern | 8 on 6-1/2″ |
| Stud Size | 5/8″ |
| Hub/Drum Size | 12″ × 2″ brake surface |
| Hub Type | Oil-Bath Hub with Integrated Drum |
| Wheel Size Compatibility | 17-1/2″ Single Wheel |
| Brake Compatibility | 12″ × 2″ Electric Brakes (7K) |