Pro Series 2x 2K Snap-Ring Swivel Trailer Jack w/ 15" Lift and Topwind Handle
Model: PRTJ13Pro Series 2x 2,000 lb Snap-Ring Swivel Trailer Jacks – 15" Lift, Topwind, Weld-On
This bundle includes 2 heavy-duty Pro Series 2,000 lb trailer jacks with a snap-ring swivel design, topwind crank, and 15" lift. Perfect for utility and recreational trailers, these round jacks are engineered for dependable support, smooth operation, and easy installation. Designed with a black powder-coated outer tube and zinc-finished inner tube, they offer durability and rust resistance.
Bundle Contents:
- QTY (2): Pro Series 2,000 lb Snap-Ring Swivel Trailer Jack
- 2,000 lb lift capacity with fixed leg design
- Topwind handle for smooth manual cranking
- Snap-ring swivel mount with weld-on installation
- 15" travel range; 29.5" max extended height
- Black powder-coated outer tube, zinc inner tube
- 2.25" outer diameter; 2" inner tubing
Always confirm compatibility with your trailer setup before purchase. Routine inspection and lubrication of jack components are recommended for optimal performance.
| Specifications: | |
|---|---|
| Weight Capacity | 2,000 lbs |
| Jack Style | Snap Ring, Swivel Mount |
| Mounting Style | Weld-On |
| Lift Mechanism | Topwind Handle |
| Travel Range | 15 Inch Lift |
| Foot Type | Footplate |
| Outer Tube Diameter | 2.25" |
| Inner Tube Diameter | 2" |
| Retracted Height | 14.50" |
| Extended Height | 29.50" |
| Bracket-to-Top Clearance | 10" |
| Finish | Black Powdercoat / Zinc Inner Tube |
$158 99 $175.00 9% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Backorder (2-5 Weeks)
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$175.00 $158 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Pro Series
- Model: PRTJ13
- Includes: Weld-On Snap-Ring Swivel Jack
| Default | |
| Brand | Pro Series |
| Jack Mounting Style | Bolt-On Jack Side Mount |
| Jack Style | Snap Ring |
| Lift Mechanism | Topwind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 15 Inch Lift |
| Jack Finish | Black Powdercoat |
| Jack Static Load Capacity | 2000 LB Static Capacity |
| Jack Lifting Load Capacity | 2000 LB Lift Capacity |
| Jack Foot Type | Footplate |
| Jack Leg Style | Fixed Leg |
| Jack Swivel Type | Swivel |
| Jack Outer Tube Diameter | 2.25 Inch Outer Tube |
| Jack Shape | Round Jack |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 15 Inch Bracket-to-Bottom Retracted |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 30 Inch Bracket-to-Bottom Extended |
| Approx Bracket-to-Top Clearance | 10 Inch Bracket-to-Top Clearance |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | No |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 14.50 Inch |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 29.50 Inch |
| Exact Bracket-to-Top Clearance | 10 Inch |
| Inner Tubing Diameter | 2 Inch Inner Tube |
Ask a Question about Pro Series 2x 2K Snap-Ring Swivel Trailer Jack w/ 15" Lift and Topwind Handle
Be the first to ask a question.
Description
Pro Series 2x 2,000 lb Snap-Ring Swivel Trailer Jacks – 15" Lift, Topwind, Weld-On
This bundle includes 2 heavy-duty Pro Series 2,000 lb trailer jacks with a snap-ring swivel design, topwind crank, and 15" lift. Perfect for utility and recreational trailers, these round jacks are engineered for dependable support, smooth operation, and easy installation. Designed with a black powder-coated outer tube and zinc-finished inner tube, they offer durability and rust resistance.
Bundle Contents:
- QTY (2): Pro Series 2,000 lb Snap-Ring Swivel Trailer Jack
- 2,000 lb lift capacity with fixed leg design
- Topwind handle for smooth manual cranking
- Snap-ring swivel mount with weld-on installation
- 15" travel range; 29.5" max extended height
- Black powder-coated outer tube, zinc inner tube
- 2.25" outer diameter; 2" inner tubing
Always confirm compatibility with your trailer setup before purchase. Routine inspection and lubrication of jack components are recommended for optimal performance.
| Specifications: | |
|---|---|
| Weight Capacity | 2,000 lbs |
| Jack Style | Snap Ring, Swivel Mount |
| Mounting Style | Weld-On |
| Lift Mechanism | Topwind Handle |
| Travel Range | 15 Inch Lift |
| Foot Type | Footplate |
| Outer Tube Diameter | 2.25" |
| Inner Tube Diameter | 2" |
| Retracted Height | 14.50" |
| Extended Height | 29.50" |
| Bracket-to-Top Clearance | 10" |
| Finish | Black Powdercoat / Zinc Inner Tube |