Reese Trailer Tow Hitch For 23-24 KIA Sportage 2" Receiver Class 3 w/ Zero Contact Wiring Harness Kit
Model: 84509 119251 Includes Everything Pictured:
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (No Splicing Required)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2023 – 2024 KIA, Sportage, All Styles
| Part Number | 84509 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 525 lbs |
| Warranty | Lifetime |
| Installation Instructions |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119251 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
ZCI Zero Contact Interface Universal ModuLite& Installation Kit
ZCI sensor technology and direct connection to the tow vehicle battery, eliminates all electrical connection and interference with the tow vehicle electrical system. Vehicles with 12 volt system only.
- NO CUTTING OR SPLICING VEHICLE WIRING!
- Isolates Trailer Light Operation from Tow Vehicle's Electrical System
- Works with 2 or 3 wire systems
- Works with PWM or Multiplexed systems requiring 2 or 3 wire hookup
- Rated for up to 4.2 amps for turn/stop & 7.5 amps for taillight trailer circuits
- Works with low side switched vehicles
- Integrated auto resetting short & overload protection
- Robust design allowsfor interior or exterior mounting
Partial list of fitment years: 23 24 2023 2024
$411 99 $642.13 36% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$642.13 $411 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 84509 119251
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, ZCI Zero Contact Interface Universal ModuLite & Installation Kit
-
Fitment CodesHZNHW969 23-25 KIA Sportage All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Includes Everything Pictured:
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (No Splicing Required)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2023 – 2024 KIA, Sportage, All Styles
| Part Number | 84509 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 525 lbs |
| Warranty | Lifetime |
| Installation Instructions |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119251 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
ZCI Zero Contact Interface Universal ModuLite& Installation Kit
ZCI sensor technology and direct connection to the tow vehicle battery, eliminates all electrical connection and interference with the tow vehicle electrical system. Vehicles with 12 volt system only.
- NO CUTTING OR SPLICING VEHICLE WIRING!
- Isolates Trailer Light Operation from Tow Vehicle's Electrical System
- Works with 2 or 3 wire systems
- Works with PWM or Multiplexed systems requiring 2 or 3 wire hookup
- Rated for up to 4.2 amps for turn/stop & 7.5 amps for taillight trailer circuits
- Works with low side switched vehicles
- Integrated auto resetting short & overload protection
- Robust design allowsfor interior or exterior mounting
Partial list of fitment years: 23 24 2023 2024
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Zero Contact |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 525 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 23-25 KIA Sportage All Models 2" Receiver Class 3 w/ Zero Contact Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.