Reese Trailer Tow Hitch For 07-10 Scion tC Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Model: 77199 3593 119178 63810Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2007 - 2010 Scion, tC, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Partial list of fitment years: 05 06 07 08 09 10 2005 2006 2007 2008 2009 2010
$247 99
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$247 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 77199 3593 119178 63810
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 2,000 LB |
| Includes | Ball Mount |
| Maximum Drop | 3 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 1.25 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Ball Size | 1-7/8 Inch Ball |
| Hitch Class | 1 |
| Maximum Rise | 2 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | Yes |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 200 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 07-10 Scion tC Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2007 - 2010 Scion, tC, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Partial list of fitment years: 05 06 07 08 09 10 2005 2006 2007 2008 2009 2010