Trailer Tow Hitch For 00-04 Subaru Outback Wagon Exc Sport Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Model: 362840 118461 63810Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2000 - 2004 Subaru, Outback, Wagon, Except Sport
Trailer Hitch Specs:
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118461 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
Hitch Ball Specs:
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Partial list of fitment years: 00 01 02 03 04 2000 2001 2002 2003 2004
$356 99 $558.69 36% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$558.69 $356 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 362840 118461 63810
- Includes: Class 2 Trailer Tow Hitch, Trailer Tow Hitch Ball Mount, T-One T-Connector Custom Harness, Trailer Tow Hitch Ball
-
Fitment CodesHZNHW285 00-04 Subaru Outback Wagon Exc Sport
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2000 - 2004 Subaru, Outback, Wagon, Except Sport
Trailer Hitch Specs:
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118461 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
Hitch Ball Specs:
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Partial list of fitment years: 00 01 02 03 04 2000 2001 2002 2003 2004
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Includes | Ball Mount |
| Maximum Drop | 0 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 1.25 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Ball Size | 1-7/8 Inch Ball |
| Hitch Class | 2 |
| Maximum Rise | 3 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | No |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 300 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Trailer Tow Hitch For 00-04 Subaru Outback Wagon Exc Sport Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Be the first to ask a question.