Trailer Tow Hitch For 08-12 Jeep Liberty w/ 2" Adapter and Pin/Clip
Model: 36451 80303 63241Custom Fit Trailer Hitch
Trailer Hitch Adapter
Trailer Hitch Pin and Clip
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2008 - 2012 Jeep, Liberty, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 80303 |
| Fits | 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Overall Length | 10-3/4" |
| Pinhole to Pinhole | 6" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs (Reduces Hitch Tow Rating by 50%) |
| Converts Receiver Opening 1-1/4" to 2" | |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 08 09 10 11 12 2008 2009 2010 2011 2012
$253 99
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$253 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 36451 80303 63241
Custom Fit Trailer Hitch
Trailer Hitch Adapter
Trailer Hitch Pin and Clip
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2008 - 2012 Jeep, Liberty, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 80303 |
| Fits | 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Overall Length | 10-3/4" |
| Pinhole to Pinhole | 6" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs (Reduces Hitch Tow Rating by 50%) |
| Converts Receiver Opening 1-1/4" to 2" | |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 08 09 10 11 12 2008 2009 2010 2011 2012
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Includes | 1-1/4 Inch to 2 Inch Hitch Expander, Pin&Clip, Pin&Clip |
| Trailer Hitch Receiver Size | 1.25 Inch |
| Hitch Class | 2 |
| Hitch Extension Length | 6 Inch Extension |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 300 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Trailer Tow Hitch For 08-12 Jeep Liberty w/ 2" Adapter and Pin/Clip
Be the first to ask a question.