Trailer Tow Hitch w/ 4 Bike Rack For 01-06 Toyota Tundra 2000 Except OEM Towable Bumper tilt away adult or child arms fold down carrier
Model: 75105 1393100GCustom Fit Trailer Hitch
4 Bike Carrier
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2000 - 2006 Toyota, Tundra, without Factory Towable Bumper
Trailer Hitch Specs:
Bike Rack Specs:
| Part Number | 1393100G |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Number of Bikes | 4 |
| Capacity | 120 lbs |
| Application | Fits 1-1/4" and 2" receivers |
| Weight | 28 lbs. |
| Warranty | 90 Day |
| Installation Instructions |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 00 01 02 03 04 05 06 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
$434 99 $545.47 20% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$545.47 $434 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 75105 1393100G
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Trailer Tow Hitch Bike Carrier
-
Fitment CodesHZNH254 01-06 Toyota Tundra 2000 Except OEM Towable Bumper
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Gross Towing Weight | 5,000 LB |
| Number of Bikes | 4 Bikes |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Type of Bike Rack | Hanging Rack |
| Hitch Class | 3 |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 7,500 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 750 LB |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Trailer Tow Hitch w/ 4 Bike Rack For 01-06 Toyota Tundra 2000 Except OEM Towable Bumper tilt away adult or child arms fold down carrier
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
4 Bike Carrier
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2000 - 2006 Toyota, Tundra, without Factory Towable Bumper
Trailer Hitch Specs:
Bike Rack Specs:
| Part Number | 1393100G |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Number of Bikes | 4 |
| Capacity | 120 lbs |
| Application | Fits 1-1/4" and 2" receivers |
| Weight | 28 lbs. |
| Warranty | 90 Day |
| Installation Instructions |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 00 01 02 03 04 05 06 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006