Tow Package For 19-27 Subaru Ascent All Models Trailer Hitch w/ Wiring 2" Drop Mount 2" Ball 2" Receiver Reese
Model: 84253 118290 21536Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
2019 - 2022 Subaru, Ascent, All Styles
Trailer Hitch Specs:
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118290 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
Towing Starter Kit Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand | Reese |
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Ball Size | 2" |
| Ball Shank Dia. | 1" |
| Ball-Mount Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 6,000 lb Gross Towing Weight 600 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Ball-Mount Finish | Black Powdercoat |
| Ball Finish | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Warranty | Lifetime |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 19 20 21 22 2019 2020 2021 2022
$425 99 $599.50 29% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$599.50 $425 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese Towpower
- Model: 84253 118290 21536
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Tow Custom Harness, Trailer Tow Hitch Ball Mount Starter Kit
-
Fitment CodesHZNHW1031 19-27 Subaru Ascent All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Specification | |
| Attachment Location | Rear |
| Ball Mount Included | Yes |
| Color | Black |
| Drilling Required | No |
| Gross Towing Weight | 5,000 lbs. |
| Hitch Class | III |
| Material | Steel |
| Maximum Tongue Weight | 750 lbs. |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Type | Vehicle Frame |
| Receiver Size | 2 in. |
| Receiver Type | Square Tube |
Ask a Question about Tow Package For 19-27 Subaru Ascent All Models Trailer Hitch w/ Wiring 2" Drop Mount 2" Ball 2" Receiver Reese
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
2019 - 2022 Subaru, Ascent, All Styles
Trailer Hitch Specs:
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118290 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
Towing Starter Kit Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand | Reese |
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Ball Size | 2" |
| Ball Shank Dia. | 1" |
| Ball-Mount Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 6,000 lb Gross Towing Weight 600 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Ball-Mount Finish | Black Powdercoat |
| Ball Finish | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Warranty | Lifetime |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 19 20 21 22 2019 2020 2021 2022