Reese Trailer Tow Hitch For 2020-2022 Volkswagen Passat w/ LED Taillights Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Model: 77994 3593 119148 63810Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2020-2022 Volkswagen, Passat, w/ LED Taillights
Ball Mount Specifications:
| Fits | 1-1/4" x 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 6-5/8" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Rise | 2-1/8" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Rise Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Drop | 2-3/4" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Drop Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Pin hole diameter | 1/2" |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 20 21 22 2020 2021 2022
$390 99
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$390 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 77994 3593 119148 63810
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2020-2022 Volkswagen, Passat, w/ LED Taillights
Ball Mount Specifications:
| Fits | 1-1/4" x 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 6-5/8" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Rise | 2-1/8" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Rise Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Drop | 2-3/4" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Drop Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Pin hole diameter | 1/2" |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 20 21 22 2020 2021 2022
| Specification | |
| Attachment Location | Rear |
| Color | Black |
| Drawbar Included | Yes |
| Drilling Required | Yes |
| Gross Towing Weight | 2,000 lbs. |
| Hitch Class | I |
| Material | Steel |
| Maximum Tongue Weight | 200 lbs. |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Type | Vehicle Frame |
| Receiver Size | 1.25 in. |
| Receiver Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 2020-2022 Volkswagen Passat w/ LED Taillights Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 1-7/8" Ball
Be the first to ask a question.