Trailer Tow Hitch For 20-22 Volkswagen Passat w/ LED Taillights Deluxe Package Wiring 2" and 1-7/8" Ball and Lock
Model: 249940 119148 63820 63810 580407 2211Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" and 2" Chrome Ball
Security Lock Pin
Rubber Hitch Plug Cover
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2020-2022 Volkswagen, Passat, w/ LED Taillights
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 63820 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 2" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | Torque to 160 ft. lbs |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Security Lock Pin Specs:
| Part Number | 580407 |
| Fits | 2" and 1-7/8" Tow Receivers |
| Brand | Draw-Tite |
| Prevents Theft Use in place of standard pin and clip Easy Access Models Feature Side Key Entry, Sliding Dust Cap, Lock Housing Rotates 360 degrees Includes Dust Cap |
|
| Warranty | Lifetime |
| Part Number | 2211 |
| Fits | 1-1/4" Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Attaches to any 1-1/4" receiver Rubber construction tightly seals tube opening Pin or clips are not required, simply push the cover into your 1-1/4" x 1-1/4" hitch opening Prevents any buildup of dirt and debris |
|
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 20 21 22 2020 2021 2022
$385 99
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$385 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 249940 119148 63820 63810 580407 2211
| Specification | |
| Attachment Location | Rear |
| Color | Black |
| Drawbar Included | Yes |
| Drilling Required | Yes |
| Gross Towing Weight | 2,000 lbs. |
| Hitch Class | I |
| Material | Steel |
| Maximum Tongue Weight | 200 lbs. |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Type | Vehicle Frame |
| Receiver Size | 1.25 in. |
| Receiver Type | Square Tube |
Ask a Question about Trailer Tow Hitch For 20-22 Volkswagen Passat w/ LED Taillights Deluxe Package Wiring 2" and 1-7/8" Ball and Lock
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Requires Splicing)
1-7/8" and 2" Chrome Ball
Security Lock Pin
Rubber Hitch Plug Cover
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2020-2022 Volkswagen, Passat, w/ LED Taillights
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 63820 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 2" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | Torque to 160 ft. lbs |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
| Part Number | 63810 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 1-7/8" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. GTW |
| Material | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Torque | torgue to 160 ft. lbs |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Security Lock Pin Specs:
| Part Number | 580407 |
| Fits | 2" and 1-7/8" Tow Receivers |
| Brand | Draw-Tite |
| Prevents Theft Use in place of standard pin and clip Easy Access Models Feature Side Key Entry, Sliding Dust Cap, Lock Housing Rotates 360 degrees Includes Dust Cap |
|
| Warranty | Lifetime |
| Part Number | 2211 |
| Fits | 1-1/4" Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Attaches to any 1-1/4" receiver Rubber construction tightly seals tube opening Pin or clips are not required, simply push the cover into your 1-1/4" x 1-1/4" hitch opening Prevents any buildup of dirt and debris |
|
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 20 21 22 2020 2021 2022