Reese Trailer Tow Hitch For 04-07 Chrysler Town and Country Dodge Grand Caravan Exc Stow 'n Go Seats w/ Wiring Harness Kit
Model: 44006 118300Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2004 - 2007 Chrysler, Town & Country, Except w/Stow & Go Seats
2004 - 2007 Dodge, Caravan, Except w/Stow & Go Seats
2004 - 2007 Dodge, Grand Caravan, Except w/Stow & Go Seats
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44006 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 350/400 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118300 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 04 05 06 07 2004 2005 2006 2007
$254 99 $381.19 33% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$381.19 $254 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 44006 118300
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, T-One T-Connector Custom Harness
-
Fitment CodesHZNHW528 04-07 Chrysler Town and Country Dodge Grand Caravan Exc Stow 'n Go Seats
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2004 - 2007 Chrysler, Town & Country, Except w/Stow & Go Seats
2004 - 2007 Dodge, Caravan, Except w/Stow & Go Seats
2004 - 2007 Dodge, Grand Caravan, Except w/Stow & Go Seats
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44006 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 350/400 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118300 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 04 05 06 07 2004 2005 2006 2007
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | Yes |
| Tongue Weight Capacity | 350 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 5,000 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 500 LB |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Round Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 04-07 Chrysler Town and Country Dodge Grand Caravan Exc Stow 'n Go Seats w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.