Reese Trailer Tow Hitch For 20-22 Ford Escape Exc PHEV Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 2" Ball
Model: 06195 3593 118816 63820Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
Trailer Hitch Specs:
Ball Mount Specifications:
| Fits | 1-1/4" x 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 6-5/8" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Rise | 2-1/8" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Rise Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Drop | 2-3/4" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Drop Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Pin hole diameter | 1/2" |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Part Number | 118816 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions | |
| Part Number | 63820 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 2" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | Torque to 160 ft. lbs |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 20 21 22 23 24 2020 2021 2022 2023 2024
$459 99 $538.00 15% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$538.00 $459 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 06195 3593 118816 63820
- Includes: Class 2 Trailer Tow Hitch, T-One T-Connector Custom Harness, Trailer Tow Hitch Ball Mount, Trailer Tow Hitch Ball
-
Fitment CodesHZNHW281 20-22 Ford Escape Exc PHEV
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Custom Fit Trailer Hitch
Draw-Bar w/ Pin/Clip
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
Trailer Hitch Specs:
Ball Mount Specifications:
| Fits | 1-1/4" x 1-1/4" Trailer Hitch Receiver |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Length | 6-5/8" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Rise | 2-1/8" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Rise Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Drop | 2-3/4" From inside top of hitch opening |
| Towing Capacity in Drop Position | 2,000 lb Gross Towing Weight 200 lb Tongue Weight |
| Ball Hole Diameter | 3/4" |
| Pin hole diameter | 1/2" |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Part Number | 118816 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions | |
| Part Number | 63820 |
| Brand | Draw-Tite |
| Size | 2" x 3/4" x 1-1/2" |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. GTW |
| Material | Chrome |
| Torque | Torque to 160 ft. lbs |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
Partial list of fitment years: 20 21 22 23 24 2020 2021 2022 2023 2024
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Includes | Ball Mount |
| Maximum Drop | 3 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 1.25 Inch |
| Ball Size | 2 Inch Ball |
| Hitch Class | 2 |
| Maximum Rise | 2 Inch |
| Drilling Required | No |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 350 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Exposed |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 20-22 Ford Escape Exc PHEV Complete Package w/ Wiring Draw Bar and 2" Ball
Be the first to ask a question.