Reese Trailer Tow Hitch For 02-03 Dodge Ram 1500 w/ Wiring Harness Kit
Model: 37084 20252Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2002 - 2003 Dodge, Ram 1500, (Built Before 11/2002)
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 37084 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 10,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/1,000 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 20252 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
$171 99 $250.08 31% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$250.08 $171 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 37084 20252
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Wiring Connector
-
Fitment CodesHZNHW57 02-03 Dodge Ram 1500
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 5,000 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Hardwire |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 10,000 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 1,000 LB |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 02-03 Dodge Ram 1500 w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2002 - 2003 Dodge, Ram 1500, (Built Before 11/2002)
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 37084 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 10,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/1,000 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 20252 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.