Reese Trailer Tow Hitch For 86-94 Nissan D21 Hardbody 87-97 Pickup All Models w/ Wiring Harness Kit
Model: 44148 118353Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
1988 - 1994 Nissan, D21, All Styles
1995 - 1997 Nissan, Pickup, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44148 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 4,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 5,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 400/550 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118353 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997
$382 99 $413.05 7% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$413.05 $382 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 44148 118353
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, T-One T-Connector Custom Harness
-
Fitment CodesHZNHW558 86-94 Nissan D21 Hardbody 87-97 Pickup All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 4,000 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | Yes |
| Tongue Weight Capacity | 400 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 5,500 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 550 LB |
| Hitch Visibility | Concealed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 86-94 Nissan D21 Hardbody 87-97 Pickup All Models w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
1988 - 1994 Nissan, D21, All Styles
1995 - 1997 Nissan, Pickup, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 44148 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 4,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 5,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 400/550 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118353 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997