Trailer Tow Hitch For 07-09 KIA Sorento All Models w/ Wiring Harness Kit
Model: 75516 118269Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2007 - 2009 KIA, Sorento, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 75516 |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 5,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/500 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118269 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Whether you drive a pick-up truck or a cross over SUV, you can be sure that Draw-Tite® has a hitch to fit your vehicle. For more than 75 years, Draw-Tite hitches have been the choice when excellence is the expectation. Made of solid, all-welded construction for maximum strength and safety, Draw-Tite has an application-specific, custom-fit hitch that will fit your needs no matter what vehicle you drive.
$278 99 $401.59 31% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$401.59 $278 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Draw-Tite
- Model: 75516 118269
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, Tow Custom Harness
-
Fitment CodesHZNHW630 07-09 KIA Sorento All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Draw-Tite |
| Gross Towing Weight | 5,000 LB |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Hitch Class | 3 |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | No |
| Tongue Weight Capacity | 500 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 5,000 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 500 LB |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Round Tube |
Ask a Question about Trailer Tow Hitch For 07-09 KIA Sorento All Models w/ Wiring Harness Kit
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2007 - 2009 KIA, Sorento, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 75516 |
| Brand | Draw-Tite |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 5,000 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 5,000 lbs |
| Max Tongue Weight | 500/500 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 118269 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Whether you drive a pick-up truck or a cross over SUV, you can be sure that Draw-Tite® has a hitch to fit your vehicle. For more than 75 years, Draw-Tite hitches have been the choice when excellence is the expectation. Made of solid, all-welded construction for maximum strength and safety, Draw-Tite has an application-specific, custom-fit hitch that will fit your needs no matter what vehicle you drive.