Reese Trailer Tow Hitch For 22-26 Subaru WRX All Models Complete Package w/ Wiring and 2" Ball
Model: 84271 119148 21536Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2022 - 2024 Subaru, WRX, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 84271 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3/4 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 525/525 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119148 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Towing Starter Kit Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand | Reese |
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Ball Size | 2" |
| Ball Shank Dia. | 1" |
| Ball-Mount Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 6,000 lb Gross Towing Weight 600 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Ball-Mount Finish | Black Powdercoat |
| Ball Finish | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 22 23 24 2022 2023 2024
$337 99 $425.44 21% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$425.44 $337 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 84271 119148 21536
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, ModuLite HD Protector Trailer Light Power Module & Installation Kit, Trailer Tow Hitch Ball Mount Starter Kit
-
Fitment CodesHZNHW900 22-26 Subaru WRX All Models
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Requires Splicing)
2" Drop Ball-Mount w/ Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2022 - 2024 Subaru, WRX, All Styles
Trailer Hitch Specs:
| Part Number | 84271 |
| Brand | Reese |
| Finish | Black Powdercoat |
| Class | 3/4 |
| Receiver size opening | 2" |
| Max gross trailer weight | 3,500 lbs |
| Max GTW w/ weight distribution | 3,500 lbs |
| Max Tongue Weight | 525/525 lbs |
| Warranty | Lifetime |
Wiring Kit Specs:
| Part Number | 119148 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
Towing Starter Kit Specs:
| Part Number | 21536 |
| Brand | Reese |
| Fits | 2" x 2" Trailer Hitch Receiver |
| Ball Size | 2" |
| Ball Shank Dia. | 1" |
| Ball-Mount Length | 9" From Center of Pin Hole to Center of Ball Hole |
| Towing Capacity | 6,000 lb Gross Towing Weight 600 lb Tongue Weight |
| Drop | 2" From inside top of hitch opening |
| Rise | 3/4" from top of inside of hitch opening |
| Ball-Mount Finish | Black Powdercoat |
| Ball Finish | Chrome (Cold forged for superior strength) |
| Warranty | Lifetime |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
REESE Towpower custom-fit hitches are built according to manufacturer vehicle weight specifications and model year to ensure a perfect fit and top towing performance. Featuring solid all-welded construction for maximum strength and safety, every hitch meets and exceeds industry standards.
Partial list of fitment years: 22 23 24 2022 2023 2024
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Maximum Drop | 2 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Ball Size | 2 Inch Ball |
| Hitch Class | 3 |
| Maximum Ball Mount Rating Capacity | 6000 LB |
| Maximum Rise | 0 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Hardwire |
| Drilling Required | No |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 525 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | 3,500 LB |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | 525 LB |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Round Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 22-26 Subaru WRX All Models Complete Package w/ Wiring and 2" Ball
Be the first to ask a question.