Bulldog 5,000 lbs. Round A-Frame Trailer Jack Sidewind 15" Footplate & 6" Wheel
Model: 1700100317 1400700340 1400750340Custom Fit A-Frame Trailer Jack
Trailer Jack Plate
Trailer Jack Caster
Installation Hardware
Installation Instructions
A-Frame Trailer Jack Specs:
| Part Number | 1700100317 |
| Brand |
BULLDOG
|
| Lift Capacity |
5,000 lbs
|
| Sidewind | 15" |
| Retracted | 8.6" |
| Extended | 23.6" |
| Clearance | 12.75" |
| Warranty | 5 Year |
| Install Instructions |
| Part Number | 1400700340 |
| Brand |
Reese Towpower
|
| Finish | Bright Zinc |
| Warranty | 1 Year |
Trailer Jack Caster Specs:
| Part Number | 1400750340 |
| Brand |
Pro Series
|
| Size | 6" |
| Warranty | 1 Year |
Questions or Comments? Call 702-374-8999
$111 99 $135.63 17% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- Pre-Order
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
$135.63 $111 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Bulldog
- Model: 1700100317 1400700340 1400750340
- Includes: 5K A-Frame Jack + Foot + Caster Wheel
| Default | |
| Brand | Bulldog |
| Jack Mounting Style | A-Frame Triangular Center Mount |
| Jack Style | A-Frame |
| Lift Mechanism | Sidewind Handle Crank |
| Jack Travel Range | 15 Inch Lift |
| Jack Finish | Gray Powdercoat |
| Jack Static Load Capacity | 5000 LB Static Capacity |
| Jack Lifting Load Capacity | 5000 LB Lift Capacity |
| Jack Foot Type | Foot and Wheel |
| Jack Leg Style | Fixed Leg |
| Jack Swivel Type | Non Swivel |
| Jack Outer Tube Diameter | 2.25 Inch Outer Tube |
| Jack Shape | Round Jack |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 9 Inch Bracket-to-Bottom Retracted |
| Approx Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 24 Inch Bracket-to-Bottom Extended |
| Approx Bracket-to-Top Clearance | 13 Inch Bracket-to-Top Clearance |
| Electric Lift | Non Electric |
| Custom Bundle | Yes |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Retracted) | 8.60 Inch |
| Exact Bracket-to-Bottom Clearance (Extended) | 23.60 Inch |
| Exact Bracket-to-Top Clearance | 12.75 Inch |
| Cross Catergory Bundle | Jack & Winch |
| Inner Tubing Diameter | 2 Inch Inner Tube |
Ask a Question about Bulldog 5,000 lbs. Round A-Frame Trailer Jack Sidewind 15" Footplate & 6" Wheel
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit A-Frame Trailer Jack
Trailer Jack Plate
Trailer Jack Caster
Installation Hardware
Installation Instructions
A-Frame Trailer Jack Specs:
| Part Number | 1700100317 |
| Brand |
BULLDOG
|
| Lift Capacity |
5,000 lbs
|
| Sidewind | 15" |
| Retracted | 8.6" |
| Extended | 23.6" |
| Clearance | 12.75" |
| Warranty | 5 Year |
| Install Instructions |
| Part Number | 1400700340 |
| Brand |
Reese Towpower
|
| Finish | Bright Zinc |
| Warranty | 1 Year |
Trailer Jack Caster Specs:
| Part Number | 1400750340 |
| Brand |
Pro Series
|
| Size | 6" |
| Warranty | 1 Year |
Questions or Comments? Call 702-374-8999