Reese Trailer Tow Hitch For 17-22 Chevrolet Trax w/ LED Taillights w/ Wiring 2" Ball Mount + Lock Class 3
Model: 84593 118751 7005111 7010Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Drop Ball-Mount w/ Locking Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2017 - 2022 Chevrolet, Trax, Except LS
| Part Number | 118751 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
| Part Number | 7005111 |
| Brand |
Reese Towpower
|
| Finish | Black Powder Coat |
| Towing Capacity |
6000 lbs |
| Tongue Weight Capacity | 600 lbs |
| Fits | 2" Receiver |
| Drop |
2"
|
| Rise |
3/4"
|
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 17 18 19 20 21 22 2017 2018 2019 2020 2021 2022
$445 99 $539.32 17% OFF
- Best Price on Web Guarantee
- Fastest Shipping
- FREE Shipping
- In Stock
We match lower prices from major authorized retailers for brand-new products in original packaging, provided the item is in stock. The competing seller must be an authorized, professional retail business; offers from
individuals, auctions, peer-to-peer sites, or unauthorized sellers don’t qualify. Used, refurbished, or open-box items are excluded.
Please see our full terms for details.
Verify Fitment
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
View products that fit your vehicle
Fits 's with the following styles:
$539.32 $445 99
Questions? Call our Auto Experts at (877) 869-6690
Get it now, pay later
Select installments at checkout to split your purchase into 4 interest-free payments of $ every 2 weeks.
- No fees, ever.
- No impact on your credit score.
Payment options are offered by Affirm and are subject to an eligibility check and might not be available in all states. CA Residents: Loans by Affirm Loan Services, LLC are made or arranged pursuant to a California Finance Lender license.
Installments in partnership with
.
Affirm and its offerings are supported in English only. Translations are not provided by Affirm.
You are in!
We will alert you the moment it is back.
Don't Miss the Next Restock!
We are working hard to bring this back. Join our VIP list to get an instant alert the second it is available.
Product Details
- Brand: Reese
- Model: 84593 118751 7005111 7010
- Includes: Class 3 Trailer Tow Hitch, T-One T-Connector Custom Harness, Interlock Trailer Tow Hitch Ball Mount Security Kit, Trailer Tow Hitch Tube Cover
-
Fitment CodesHZNHW1004 17-22 Chevrolet Trax w/ LED Taillights
Compatibility Chart
| Year Range | Make | Model | Style | Fitment Code |
|---|
| Default | |
| Brand | Reese |
| Gross Towing Weight | 3,500 LB |
| Includes | Hitch Lock, Rubber Hitch Cover |
| Maximum Drop | 2 Inch |
| Trailer Hitch Receiver Size | 2 Inch |
| Trailer Wiring Output Type | 4-Flat |
| Ball Size | 2 Inch Ball |
| Hitch Class | 3 |
| Maximum Ball Mount Rating Capacity | 6000 LB |
| Maximum Rise | 3/4 Inch |
| Trailer Wiring Install Style | Plug&Play |
| Drilling Required | Yes |
| Number of Balls | Single Ball |
| Tongue Weight Capacity | 525 LB |
| Gross Towing Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Maximum Tongue Weight w/ Weight Distribution Kit | Not Capable |
| Hitch Visibility | Exposed |
| Cross-Tube Type | Square Tube |
Ask a Question about Reese Trailer Tow Hitch For 17-22 Chevrolet Trax w/ LED Taillights w/ Wiring 2" Ball Mount + Lock Class 3
Be the first to ask a question.
Description
Custom Fit Trailer Hitch
Wiring Harness (Plug & Play)
2" Drop Ball-Mount w/ Locking Pin/Clip
2" Chrome Ball
Installation Hardware
Installation Instructions
Fits The Following Vehicles
2017 - 2022 Chevrolet, Trax, Except LS
| Part Number | 118751 |
| Brand | Tekonsha |
| Warranty | 1 Year |
| Installation Instructions |
| Part Number | 7005111 |
| Brand |
Reese Towpower
|
| Finish | Black Powder Coat |
| Towing Capacity |
6000 lbs |
| Tongue Weight Capacity | 600 lbs |
| Fits | 2" Receiver |
| Drop |
2"
|
| Rise |
3/4"
|
| Warranty | 1 Year |
Partial list of fitment years: 17 18 19 20 21 22 2017 2018 2019 2020 2021 2022